Osoby upezpieczone w ramach NFZ mogą skorzystać z refundacji na środki higieniczne (pieluchomajtki, wkładki urologiczne, podkłady chłonne), sprzęt stomijny, sprzęt urologiczny a także zaopatrzenie ortopedyczne. Aby skorzystać z refundacji należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:
- Udać się do lekarza, który wypisze pierwsze zlecenie na zaopatrzenie w środki pomocnicze przysługujące comiesięcznie (pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, wkłady anatomiczne lub podkłady) – tzw. „Część A” Zlecenie to można otrzymać podczas wizyty u jednego z niżej wymienionych lekarzy, który zawarł umowę z NFZ:
- chirurg ogólny
- chirurg dziecięcy
- chirurg onkolog
- onkolog kliniczny
- geriatra
- neurolog
- urolog
- lekarz podstawowej opieki zdrowotnej
- felczer ubezpieczenia zdrowotnego
- kontynuacja przez pielęgniarkę lub położną ubezpieczenia medycznego
W przypadku zlecenia na zaopatrzenie ortopedyczne (ortezy, protezy,wózki inwalidzkie, balkoniki,kule), należy udać się do lekarza specjalisty, który zawarł umowę z NFZ:
- neurolog
- reumatolog
- ortopeda i traumatolog
- chirurg ogólny
- chirurg onkolog
- specjalista rehabilitacji
- lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (UWAGA: lekarz POZ jest upoważniony do wystawienia zlecenia tylko na wózek inwalidzki)
- Potwierdzić „Część A” zlecenia w punkcie właściwego oddziału NFZ. Potwierdzenia należy dokonać osobiście, drogą pocztową lub przez pełnomocnika. Zlecenie na środki pomocnicze przysługujące comiesięcznie jest ważne do końca ostatniego miesiąca, na które zostało wystawione. Przykład: Jeżeli zlecenie zostało wystawione na miesiąc STYCZEŃ, LUTY, MARZEC i pacjent chce zrealizować je w styczniu może wybrać max.270 szt, jeśli w lutym 180 szt (stycznia nie można zrealizować wstecz), a gdy pacjent przyjdzie w marcu realizujemy 90 szt.
- Oddział NFZ podczas potwierdzania pierwszego zlecenia, czyli „Części A” wystawia pacjentowi kartą comiesięcznego zaopatrzenia, czyli „Część B” zlecenia, maksymalnie na okres 12 miesięcy. „Część A” zlecenia, w okresie ważności „Części B”, nie wymagają potwierdzenia przez Oddział Funduszu.
- Na podstawie w/w dokumentów dokonać zakupu wybranego środka wchłaniającego w dowolnie wybranej aptece czy sklepie medycznym, które podpisały umowę o współpracy z oddziałem NFZ. Zlecenie „Część A” pozostaje w punkcie zakupu.
- Na podstawie podpisanej „Części B” zlecenia dokonać zakupu wybranego środka wchłaniającego w aptece lub sklepie medycznym.
O czym należy zawsze pamiętać?
- Przy potrzebie uzyskania kolejnego zakupu środka wchłaniającego należy udać się z „Częścią B” zlecenia do lekarza.
- Udając się do apteki lub sklepu medycznego, należy wziąć ze sobą: kartę zaopatrzenia comiesięcznego – „Część B” oraz Zlecenie – „Część A”. Zlecenie zostawiasz sprzedawcy. Kartę zaopatrzenia comiesięcznego zachowaj – będziesz jej używać przy następnych zakupach.
- Refundacja NFZ wynosi 90 zł w 70% (przy kodzie P.101) oraz 77 w 100% (kod P.100), tak więc przy zakupie pieluchomajtek pacjent dopłaca różnicę w cenie.